Na čo by ste nemali zabudnúť pri vykurovaní kotlom.

Posted by on Apr 24, 2014 in Nezaradené | No Comments

Každoročne sa vykurovacia sezóna dostaví tak rýchlo, že všetky technické problémy nechávame na poslednú chvíľu. Ak vykurujete kotlom na pevne palivo, alebo plynom práve pre Vás je určený tento článok.

Vyhláška SR, ale hlavne bezpečnosť vykurovacej sezóny nezávisí od kotla ktorý máte namontovaný, ale od komína. Práve ten je tím najdôležitejším prvkom, bezpečnosti, kvality horenie kotla a množstva spotrebovaného vykurovacieho materiálu.

Ak vezmeme v úvahu prvú dôležitú vec tak tou je bezpečnosť. Každý komín by mal byť vyvložkovaný! Zabránite tak prieniku dechtu do komínového muriva a v horších prípadoch do celej steny, kedy začína pri vykurovaní prenikať dym do obytných častí. V prípade, že komín nemá osadenú vložku porušujete vyhlášku o komínoch a podporujete usadzovaniu dechtu na vnútorné steny komína.

Časom sa Vám môžu stáť tieto možnosti:
Vyhorí Vám celý komín, tu okamžite volajte požiarnikov pre dohľad nad kontrolou horenie, lebo takto zapálený komín neuhasíte a požiarnici sa budú len prizerať, aby Vám nezačal horieť objekt. Druhou možnosťou je, že Vám decht zúži prieduch, vzrastie scpotreba vykurovacieho materiálu a zníži sa výkon kotla. V tomto prípade máte väčší problém, stvrdnutý decht sa veľmi ťažko odstraňuje z prieduchu. Pre informáciu pri spaľovaní plynu decht nevzniká, ale ak nemáte komín vyvložkovaný vlhne celé komínové murivo. Časom nastáva delenie tehly vo vnútri prieduchu a znehodnocovanie celého komína. Komín používaný pri vykurovaní plynom musí byť vyvložkovaný.

Ďalším prvkom kvalitného vykurovania je optimálne horenie a spaľovanie paliva. Ak máte zúžený komín pre usadeniny dechtu, ten nemá ťah a kotol sa dusí. Dostavuje sa zlé horenie vysoká spotreba paliva a zníženie výkonu kotla. V závere si to odskáče Vaša peňaženka na zvýšenej spotrebe dreva, alebo uhlia.

Rozoberme si prípad ťahu splodín v kocke, alebo vo valci. Fyzikálne vlastnosti sú nám dávno dané a je pochopiteľné, že ťah v starom komíne kde je priemer prieduchu cca15 x 15 cm výnimky o to horšie 15 x 30cm je horší z dôvodu hranatého prieduchu ako u vyvložkovaných komínoch kde splodiny prúdia v kruhu, ktorý je hladký a dodáva ťahu jemný výr. To napomáha ku kvalitnému ťahu komína a ten ovplyvňuje horenie paliva, a hlavne spotrebu paliva.

Všetky tieto problémy vyrieši vyvložkovanie komína. Z praxe komíny ktorý má výšku 8-10m sa štandartne vložkujeme priemerom 18cm a ak sami uznáte, tok splodím v takejto rúre oproti hranatému stavu kde dym spomaľuje decht a tehlové murivo je bezpečnejší a kvalitnejší. Istotne sa pýtate ako dokážem do rozmeru 15 x 15 cm osadiť vložku 18 cm. Odpoveď je na mieste a je jednoduchá. Frézovaním. Komín je potrebné pred každým vyvložkovaním vyfrézovať a zväčšiť tak priemer na 200cm aby sa mohla vložka pri dilatácii voľne pohybovať.

Cenové hladiny vložkovania a frézovania komínov nie sú jednotné a môžu sa meniť hlavne podľa výšky komína, priemeru 160, 180, alebo 200mm a iných skutočností, ktoré má každý komín individuálne.

Cena za takéto dielo môže byť v rozpätí 80-140 EUR za bežný meter aj v závislosti od použitého nerezového materiálu, ktorým sa komín vložkuje. Na výber máte tiež hrúbku plechu 0,6mm v triede nerezu 1.4404, alebo kvalitnejší nerez typu 1.4828 o hrúbkach 0,8 alebo 1mm. Toto všetko stanovuje kvalitu a cenu.

Nenechávajte si rekonštrukciu komína na poslednú chvíľu. Nebojte sa realizovať rekonštrukciu aj počas vykurovacej sezóny, ak sa Vám objavia problémy. Vyvložkovanie včetne frézovania je otázka jedného pracovného dňa. Vrelo doporučujeme komín vyvložkovať ušetríte čas výstavbou nového, zrekonštruujete si objekt, dodáte mu pridanú hodnotu a cenové zvýhodnenie no a v neposlednom rade ušetrí Vaša peňaženka na palive a rodina bude v bezpečí.

Leave a Reply