0,00 €

FRÉZOVANIE KOMÍNOV

Frézovanie, vložkovanie a čistenie komínov

Revízna správa, frézovanie a vložkovanie komína

Vážení priatelia,

nedá nám nepovenovať sa problematike kontroly, frézovania a vložkovania komína. Ak máte chuť a čas, prečítajte si tento článok, kde sa dozviete čo sa vlastne deje na našom trhu a na čo by ste si mali dať pozor.

V oblasti frézovania komínov pracujeme už 18 rokov a za ten čas sme zistili niektoré poznatky, s ktorými by sme sa chceli podeliť. V žiadnom prípade nechceme nikoho osočovať ani kritizovať pri jeho práci, len uviesť na pravé svetlo, ako to vôbec celé pri vložkovaní komína a vystavení revíznej správy je v praxi. Stretávame sa totiž s problémom, že poisťovne krátia plnenie pri hĺbkovej kontrole dokladov o kontrole komína.

Kto môže frézovať komín

Frézovanie komína je zásah do stavebnej časti komínového plášťa, spalinovej cesty a tak tieto práce môže vykonávať len kominár, kominárstvo. Každá stavebná firma, ktorá nemá podnikateľské oprávnenie na činnosť kominára, porušuje živnostenský zákon a vykonáva tak tento predmet činnosti bez patričného oprávnenia, teda na čierno - porušuje zákon.

Frézovanie komína Vám tak môže legálne realizovať len "Kominárstvo - Kominár" s oprávnením, ktoré vystavil miestny živnostenský úrad firme alebo osobe, ktorá zamestnáva odborne spôsobilú osobu na tento druh podnikania ktorou je kominár.

Kto môže vložkovať komín

Vložkovanie komína spadá podľa živnostenského zákona do voľnej živnosti tzv. dokončovacích stavebných prác, kde sa definuje, že montáž môže vykonať aj firma so živnosťou, ktorá má takýto predmet zapísaný vo svojej činnosti. Ide o presnú definíciu montáž komínových systémov z hotových komponentov.

Vložkovanie komína môže teda vykonať aj stavebná firma, ktorá má oprávnenie k takejto práci. Ide o voľnú živnosť a nie je podmienená kominárskou odbornosťou.

Ako je to s revíznou správou

Fráza "revízna správa" je zaužívaný pojem medzi ľuďmi. V skutočnosti to nie je revízna správa a ani malá revízna správa ( ako ju niekto tak nazýva ), ale "doklad o vykonaní odbornej kontroly a čistení komína". Takýto doklad Vám môže vystaviť len odborne spôsobilá osoba podľa vyhlášky a tou je "kominár" alebo "revízny technik komínov".

Ak definujeme pravý výraz "revízna správa", tak ide o tlačivá (nie jedno), ktoré Vám dodá výlučne len "revízny technik komínov" s okrúhlou pečiatkou a to na účel preskúšania komína alebo ku kolaudácií domu a podobne. Na pečiatke musí byť meno a číslo revízneho technika. Vo väčšine prípadoch, ale tomuto stavebník rozumie a hľadá revízneho technika na potrebné vystavenie správy. Revízny technik sa nehľadá pri obyčajnom čistení komína alebo vložkovaní.

Vráťme sa, ale k problematike tej tzv. „malej revíznej správy“, kde ide len o kontrolu, rekonštrukciu alebo čistenie komína. Tento druh tlačiva vystavuje aj "revízny technik" aj "kominár". Nik iný Vám tento druh dokladu nemôže vystaviť. Žiadna stavebná firma, ani firma, ktorá by Vám čokoľvek chcela sprostredkovať a dodať tento druh tlačiva externe od iného kominára. Skutočnosť je ale taká, že toto tlačivo Vám môže vystaviť len kominár, kominárstvo, ktorý daný komín reálne robil, reálne videl alebo reálne kontroloval.

Tento doklad nemôžete získať  z druhej ruky alebo so sfalšovanou pečiatkou iného kominára. Videli sme prípady, že zákazník získal tlačivo od firmy, ktorá nemá oprávnenie na vykonávanie kominárskej činnosti a tak toto tlačivo dodala od iného kominára ( s nejasným pôvodom ) alebo so zreteľne neoriginálnou pečiatkou. Na pečiatke musí byť meno a číslo kominára alebo revízneho technika. Takýto doklad potrebujete napríklad pre poisťovne. Vo veľa prípadoch sa stáva, že poisťovňa odhalí nekalé praktiky a kráti plnenie stavebníkovi, čo je ale už neskoro. Pečiatka ale nie je u všetkých kominárov povinná. Na Slovensku je niekoľko stoviek kominárov a potrebu používať ju, majú len členovia komory a v komore nie sú všetci. Povinnosť ju majú všetci revízny technici komínov. Kominári, ktorí nie su v komore ju nemusia uvádzať. Z nášho pohľadu je ale etické a dôveryhodné, ak ju kominár má. Deklaruje tak svoju transparentnosť a dôveryhodnosť zákazníkom.

Apelujte preto pre vlastnú bezpečnosť a pohodlie vykurovania na to, aby Vám odborné práce vykonávalo kominárstvo, v ktorom je odborne spôsobilou osobou vyučený kominár so skúškou alebo revízny technik komínov.

Kontrola komína

Poslednou nekalou praktikou je, že k Vám príde nejaká osoba ( kominár, alebo nekominár ) a dá Vám tlačivo o odbornej kontrole a čistení komína, ale ani sa len do komína nepozrel. Takýmto „kominárom“ prosím Vás neplaťte žiadne peniaze, nezaslúžia si to. Požadujte prehliadku komína v nadstrešnej časti, v spalinovej ceste a v podkroví, či je všetko takpovediac OK. Čistiť Vám komín nemusia, ak je v poriadku. Koniec koncov sami uvidíte, či je to profesionál alebo prišiel len po peniaze. V závere si skontrolujte správnosť údajov a originál pečiatku na tlačive, prípadne dôveryhodnosť kominára a vystaveného tlačiva.

Zhrnutie:

 • Frézovanie komínov môže vykonávať len profesionálny kominár alebo revízny technik komínov.
 • Vložkovanie komína z hotových komponentov Vám môže zákonne realizovať akákoľvek firma alebo živnostník, ak to má zapísane v predmete podnikania.
 • Malú revíznu správu ( nazvyme to tak aj v tomto článku pre jednoduchosť ) Vám môže vystaviť len odborne spôsobilý kominár so skúškou alebo revízny technik.
 • Kominár nemôže mať len výučný list alebo rekvalifikáciu na kominára, ale musí mať aj odbornú spôsobilosť.
 • Revíziu Vám môže dodať len taký kominár alebo revízny technik, ktorý reálne komín videl, vložkoval alebo kontroloval.
 • Revíziu Vám nemôže dať firma alebo živnostník, ktorá Vám ju len sprostredkuje od iného kominára.
 • Apelujte na to, keď k Vám príde kominár, aby vykonal prehliadku. Nie, že Vám dá len tlačivo a nič neurobí.

Vyberte si realizačnú firmu s rozvahou a zodpovedne. Aj na našom trhu sú nekalé praktiky. V závere na to vždy dopláca platiteľ.

Želáte si cenovú ponuku alebo zodpovedať otázky?

Vyplňte formulár a my Vás budeme kontaktovať.

Polia s hviezdičkou * sú povinné.
Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov zadaných do formulára na účely reakcie prevádzkovateľa webu na odoslanú správu.
Polia s hviezdičkou * sú povinné.

Pridať komentár

Prepíšte len tento kód: 123

Prehľad komentárov

 • Ďakujem za vysvetlenie

  23.12.2019 23:00:51 | Radoslav

  Dobry den chcel by som Vám podakovat za vysvetlenie. Dopadol som presne ako tu písete. Komin mi frezovala stavebná firma ziadny kominár a tak to aj dopadlo. Kominár pri kontrole skonštatoval jednu velku katasrofu. Písem to len preto aby si na to dali všetci pozor. Prajem vám všetkým krásne vianoce.

  Odpovedať

Obľúbené produkty

160 / 0,8 mm systém pre vložkovanie komína nerez 1.4828

Nerezový systém pre vložkovanie komína triedy 1.4828 Priemer systému 160 mm. Systém najvyššej…

9 variant

160 / 0,8 mm systém pre vložkovanie komína nerez 1.4828
Cena:
od 393,50 € s DPH

160 / 1,0 mm systém pre vložkovanie komína nerez 1.4404

Nerezový systém pre vložkovanie komína triedy 1.4404 Priemer systému 160 mm, hrúbka 1,0 mm. Určené…

9 variant

160 / 1,0 mm systém pre vložkovanie komína nerez 1.4404
Cena:
od 341,00 € s DPH

160 / 1,0 mm systém pre vložkovanie komína nerez 1.4828

Nerezový systém pre vložkovanie komína triedy 1.4828 Priemer systému 160 mm. Systém najvyššej…

9 variant

160 / 1,0 mm systém pre vložkovanie komína nerez 1.4828
Cena:
od 436,60 € s DPH

Ukážka

 

Frézovaním odstránite decht z komína, zápach ale aj fľakatenie stien ktoré vzniká priesakom dechtu v murive.

Potrebujete poradiť ?

Chcete si objednať naše služby alebo len poradiť?
Zavolajte nám.

0917 796 029

kontaktný formulár

Výpis článkov

 • 09 Dec 2019

  Upozornenie na nekalé praktiky

  V tomto článku Vám priblížime nekalé praktiky stavebných firiem ale aj niektorých kominárov pri vystavovaní tzv. revíznej správy a vložkovaní komína.

 • 08 Aug 2019

  Vložkovanie komína z 0,6 mm systému

  Na čo je vhodná nerezová vložka hrúbky 0,6mm a pre čo je slabá na vyvložkovanie, keď všetci odporúčajú 0,8mm. Chceme si dať vyfrézovať komín na chate kde sa kúri tak 30 krát do roka. Je vložka o hrúbke 0,6mm postačujúca?

 • 07 Máj 2019

  Prečo praskajú keramické vložky?

  Praskanie u keramických vložiek v komíne je zapríčinené hlavne tým, že keramika nie je odolná na rýchly nárast teploty, tzv. teplotný šok.

 • 06 Mar 2019

  Dá sa komín frézovať aj v zime?

  Áno je to možné. Z praxe poznáme viac prípadov, ktoré sa rozhodli frézovať komín v zimnom období práve z uvedených dôvodov.

 • 05 Dec 2017

  Chcem vyfrézovať a predĺžiť komín

  Veľa zákazníkov sa na nás obracia s touto požiadavkou. Mám krátky komín na požadované parametre kotla. Má dĺžku 5m a mal by mať minimálne 7m. Aké sú možnosti?

 • 04 Aug 2017

  Na čo by ste nemali zabudnúť

  Každoročne sa vykurovacia sezóna dostaví tak rýchlo, že všetky technické problémy nechávame na poslednú chvíľu. Ak vykurujete kotlom na pevne palivo, alebo plynom práve pre Vás je určený tento článok.

Archív

Vyfrézovaný komín